Парчета от съборени и изоставени стари къщи оживяват в картините на Станимир Габровски в изложба „Дървото“
0Духът на съборени и изоставени къщи и казарми оживява в творбите на Станимир Габровски. Художникът открива първата си самостоятелна изложба с картини и пластики в сряда, 7 юли, от 17,30 часа в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Всичките му творби са направени от парчета дърво, които той откривал в разрушени стари къщи в село Миндя, както и в съборените казарми в района на Старото военно училище. Пластиките пък са части от дървета, намерени сред природата.
Великотърновският творец, познат като един от основателите на прочутия „Миндя Рок Фест“, казва, че това е първата му самостоятелна изложба, а последното му участие в съвместна експозиция било преди 40 години. По това време прекратил и изявите си като музикант и оттогава не е хващал китара, въпреки, че носи музиката в себе си. За сегашната му изява го провокирал скъп за него човек.
Габровски няма академично образование, но 17 години работил като художник в бившото предприятие „Културен отдих“ преди демокрацията, като завършил и няколко изкуствоведски курса. През 1989 година направил своя фирма за интериорен дизайн.
Връзката ми с дървото е дълга, а самата изложба е един вид мое извинение към дърво, което се наложило да отсека, посочва Габровски.
Той започнал да събира парчета от старите къщи и казарми, провокиран от тъжните гледки на срутените красиви сгради. Опитвам се с картините си да им дам още малко живот, казва Габровски. Техниката, по която работи, прилича на интарзия (изящна мозайка от дървени парченца или фурнир), но е в по-грубоват вид. Той съчетава в картините си парчета дъски, които са били боядисвани в различни цветове от стопаните им, някои са запазили и естествените си багри, без да ги оцветява допълнително.
Пластиките му са от червена върба, махагон, орех и са от дървета, които е откривал сред природата.
В изложбата „Дървото“ Станимир Габровски показва 35 творби, родени през последните три години. Признава, че докато работи, не се поддава на тъгата, а по-скоро се забавлява.
С тази изложба искам да напомня на хората да се замислят, когато решат да отсекат дърво или да си изоставят домовете. Аз самият имам къща на 180 години и дори през ум не минава да я разруша, казва творецът. Своето послание той е предал на една от творбите си, а то гласи:
„Дървото – това е въздухът, който дишаме. Водата, която пием. Плодовете, с които се храним. Прохладната сянка и заслон в дъжда. Материалът, от който строим домовете си. И когато те станат ненужни и ги разрушим – всичко отива в огъня!
Това ми се стори много тъжен и несправедлив край, затова събрах парчета от разрушените казарми и къщи и се опитах да му дам още малко живот. На дървото“
След изложбата, Станимир Габровски се впуска в подготовката на 13-ото издание на Миндя Рок Фест, което прави заедно с проф. Евгений Дайнов. 10 групи в продължение на два дена – на 27 и 28 август, ще забиват във великотърновското село. Фестивалът не беше прекъснат дори и по време на изолацията миналата година, когато се наложи излъчването му от тайно място, за да не се струпват фенове.
Стотиците изоставени и съборени стари къщи в региона на Велико Търново, Елена, Трявна и Габрово, все по-често се превръщат в извор на вдъхновение за творци от различни области. Прекрасни пътеписи от села и махали в областта, илюстрирани с професионални фотографии, публикува от няколко години пътешественикът с камера Жоро Хаджиев, чиито постове предизвикват хиляди последователи и коментари в социалните мрежи. Музикантът и фотограф Мирян Колев преди няколко месеца издаде уникален албум с експериментална музика, в който са включени звуци от изоставени села в региона.
Изложбата на Станимир Габровски е пореден опит да запазим спомена за изчезващата България, олицетворена от угасналите огнища, зеещите прозорци и съборените чардаци на старите къщи.