декември 5, 2024

Откриха официално разширението на Мултимедийния посетителски център. (СНИМКИ). От другия уикенд до 24 май посещенията ще са безплатни за всички

0

37-те нови фигури са като живи, въздействието им е невероятно

Днес беше официално открито разширението на Мултимедийния посетителски център „Царевград Търнов” във Велико Търново. Лентата прерязаха заместник-министърът на туризма Мариела Модева, кметът на Велико Търново Даниел Панов, областният управител Георги Гугучков, председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов, директорът на Регионалния исторически музей Иван Църов и скулпторът Борис Борисов, чийто екип е изработил новите 37 фигури в експозицията.

Музеят на силиконовите фигури, както е популярното му наименование, беше разширен по проект на стойност близо 1,4 млн. лева. 337 395 лева от тях е европейското финансиране, националното е за близо 60 000 лева, средствата по ОП „Региони в растеж” от Регионалния фонд за градско развитие са в размер на близо 854 000 лева, а участието на Общината като бенефициент е почти 138 000 лева, съобщиха на пресконференция преди церемонията по откриването заместник-кметът Нейко Генчев и инж. Цанко Бояджиев, ръководител на проекта.

За разширението са използвани двата етажа, в които се помещаваше администрацията на Регионалния исторически музей. Изпълнител на строителните дейности е бургаската фирма „Геоплан Кънстракшън“ ЕООД.

На изключителна висота са новите 37 фигури, изработени от великотърновския скулптор Борис Борис Борисов и неговия екип – Константин Константинов, Галина Христова, Елеонора Маркова, Лариса Христова и Пенчо Беренски. Диорамите са дело на Христомир Великов, Георги Караджунов и Венелин Дзибалски. Те са изработили и първите 28 фигури в музея, които от години привличат хиляди туристи.

Стремежът ни беше освен да изглеждат максимално автентично, да вдъхнем живот на новите фигури, те да изразяват емоции и състояния, посочи Борис Борисов. Силикон, акрилна смола, естествени коси, очни и зъбни протези са част от материалите, използвани в изработката на скулптурите.

За декорите са използвани разнообразни материали от дърво и стиропор, за да се получи преливането от 3D пространството към 2D, какъвто трябва да бъде ефектът от различните сцени.

Една от сцените пресъздава битката при Клокотница, а неповторим колорит на живота преди векове пресъздава средновековният пазар, на който жителите на Търновград са пазарували екзотични платове, подправки, храни и др. Много въздействаща е и сцената пред  църковния олтар, изписан по всички правила на канона, пред който Йоан Кукузел с възрастен свещеник и млад послушник пеят ангелогласните си псалми.  Не по-малко интересна е и сцената с Лондонското Четвероевангелие на цар Иван Александър, където на преден план са изнесени  фигурите на царя, на Теодора Сара – царицата,и царските синове.

Още една битка е представена със стенопис и фигури в обновения Мултимедиен посетителски център – битката с османците и завземането на Търновград. Скулпторът Борис Борисов призна, че сред любимите му фигури са тези на старецът и момичето, които се прощават с Патриарх Евтимий.

Над 600 000 са туристите, които са минали за десетте години откакто беше открит Мултимедийният посетителски център, което показва че устойчивостта на проекта продължава с неговото надграждане с новите осем сцени и 37 фигури, така общо те стават 65, каза по време на откриването кметът Даниел Панов. Така туристите ще се докоснат още по-емоционално до нашата история, ще възприемат в пълнота и крепостите „Царевец” и „Трапезица”, каза още кметът, който преди 20 години дава идеята за този музей.

Панов съобщи, че от другия уикенд  до 24 май музеят ще приема посетители безплатно, а учениците ще бъдат със свободен вход до края на годината. В залите на Центъра ще могат да се провеждат и уроци по история.

Поздравления към всички поднесе и заместник-министърът на туризма Мариела Модева, която подчерта, че подобни обекти влияят изключително много върху възпитанието на подрастващите. Тя определи експозицията като по-въздействаща дори от световно известните музеи на Мадам Тюсо, макар и в по-малък мащаб и пожела успех на експозицията.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *